Co warto wiedzieć o żywności ekologicznej?

autor: admin_ryneksmaku

Zainteresowanie Polaków zdrowym odżywaniem, w tym żywnością ekologiczną, od lat regularnie rośnie. Coraz chętniej deklarujemy chęć sięgnięcia po produkty oferowane bezpośrednio przez rolników czy przetwórców, licząc na wysoką jakość i bezpieczny dla zdrowia skład. Do wyboru mamy produkty z certyfikatem ekologicznym i bez niego. Jakie warunki musi spełniać żywność z pierwszej grupy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Gdzie szukać sprawdzonych dostawców?

Co to jest żywność ekologiczna?

O tym, co jest żywnością ekologiczną, decydują w Polsce rodzime i unijne przepisy, m.in. Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z 28.06.2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych czy Ustawa z dnia 25.06.2009 r. o rolnictwie ekologicznym. Zgodnie z nimi określenie „żywność ekologiczna” przypisać można wyłącznie produktom, które wytworzone zostały przy użyciu naturalnych substancji i procesów, nie stanowiąc zagrożenia dla środowiska. W ich składzie nie mogą znaleźć się więc surowce czy organizmy modyfikowane genetycznie (GMO), sztuczne konserwanty i dodatki do żywności, a także składniki poddawane działaniu napromieniowania jonizującego, nawozów sztucznych czy syntetycznych środków ochrony roślin. W przypadku ekożywności przetworzonej co najmniej 95 procent masy składników pochodzenia rolniczego muszą stanowić składniki ekologiczne. Jeżeli produkt spełnia powyższe kryteria, uzyskuje stosowany certyfikat zgodności (czytaj poniżej) i może być określony zgodnie z prawem jako ekologiczny, bio, organiczny (organic) czy też eko.

Na czym polega certyfikacja ekologiczna?

Potwierdzeniem, że produkt pochodzi z uprawy czy produkcji ekologicznej jest przede wszystkim unijny certyfikat zgodności, tzw. zielony liść, wystawiany przez jednostki certyfikujące akredytowane w zakresie rolnictwa ekologicznego przez Polskie Centrum Akredytacji. Obecnie w Polsce dokumenty tego typu na podstawie przeprowadzanych kontroli wystawiać może 13 upoważnionych instytucji (stan na 24 września 2019 r.). Rolnik czy zakład przetwórczy, chcąc zaoferować w sprzedaży certyfikowany produkt ekologiczny, musi spełniać normy branży spożywczej, przestrzegać zasad rolnictwa ekologicznego i zgłosić rozpoczęcie procesu kontroli do wybranej jednostki certyfikującej. Jej zadaniem jest sprawdzenie, czy na każdym etapie – zarówno w przypadku uprawy roli, hodowli zwierząt czy przetwórstwa płodów rolnych – przestrzegane były przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego.

Jakie są zalety żywności eko?

Często słyszymy, że żywność ekologiczna czy tradycyjnie wytwarzana bez użycia sztucznych nawozów i środków ochrony roślin, bez stosowania pasz GMO, hormonów i antybiotyków, jest zdrowsza niż konwencjonalna. O tym, że rzeczywiście jest to prawda, można się przekonać, czytając m.in. metaanalizę Porównanie żywności ekologicznej i konwencjonalnej przygotowaną przez badaczy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Autorzy podsumowali wnioski z aż 343 publikacji na temat żywności ekologicznej. Wskazali m.in. że żywność produkowana ekologicznie ma wyższą zawartość związków prozdrowotnych, np. polifenoli (w warzywach i owocach) czy kwasów omega n-3 (w mleku i jego przetworach), a mniejszą szkodliwego kadmu, związków azotowych czy pozostałości syntetycznych pestycydów. Zaletą ekologicznych płodów rolnych jest również lepszy smak, który jest efektem m.in. wyższej zawartości cukrów, witaminy C czy beta-karotenu przy mniejszej ilości wody. W badaniu TNS Polska „Żywność ekologiczna w opiniach Polaków” aż 42% badanych wskazało, że lepszy aromat, tekstura i smak skłaniają ich do sięgnięcia po produkty eko.

Gdzie kupować ekożywność?

Produkty ekologiczne jeszcze przed dekadą dostępne były niemal wyłącznie w specjalistycznych sklepach z tzw. zdrową żywnością. Obecnie nadal są one popularne, a także niemal każda sieć handlowa oferuje osobne półki z suchą i przetworzoną żywnością eko. Niestety trudniej w takich miejscach o bio warzywa i owoce, nabiał czy mięso. Ceny w takich miejscach są również wysokie, ponieważ dodawane są do nich wysokie marże. Gdzie zatem udać się na zakupy? Można stworzyć kooperatywę i wspólnie z kilkoma innymi osobami sprowadzać żywność bezpośrednio z gospodarstwa. Dobrym wyborem jest też tradycyjne targowisko, gdzie coraz częściej oferowane są organiczne produkty. W razie wątpliwości certyfikowane gospodarstwo ekologiczne powinno do wglądu udostępnić stosowne dokumenty. W pozostałych przypadkach musisz zaufać rolnikowi i własnemu osądowi. Jeśli nie chcesz tracić czasu na skrupulatne sprawdzanie każdego stoiska, wybierz się na odbywający się regularnie miejski bazar z żywnością ekologiczną i tradycyjną, np. Rynek Smaku. Kupując bezpośrednio od rolnika czy wytwórcy, uzyskasz lepsze ceny niż w sklepie ekologicznym, a jednocześnie uzyskasz pewność co do źródła pochodzenia jedzenia i pełną informację na temat procesu produkcji.

Unijne logo produktów ekologicznych, tzw. zielony liść, powstało z połączenia gwiazdek z flagi Unii Europejskiej oraz liścia symbolizującego naturę i zrównoważony rozwój.

0 komentarz
1

You may also like